اَسِتون (پروپانون)

ساده‌ترین کتون با فرمول مولکولی CH3)2CO ) و یکی از لکه‌برها است. این ماده فرار، بی‌رنگ و به شدت آتش گیر است و مصرف بسیار زیادی در صنعت به عنوان حلال دارد. مایعی سمی ، روان ، بی‌رنگ با بویی نسبتا خوب شبیه بوی میوه است. بدلیل قطبیت بالا ، حلال خوبی برای اکثر ترکیبات آلی بشمار می‌رود. استون ، بخوبی در آب ، اتانول و اتر حل می‌شود. معمولا بعنوان حلال و پاک‌کننده لاک ناخن استفاده می‌شود. استون به اندازه کم در خون و ادرار یافت می‌شود، اما مقدار آن در موقع گرسنگی و همچنین در بیماری دیابت با کمبود شدید اکسیژن در خون و ادرار افزایش می‌یابد.

کاربرد استون:

کاربرد استون برای تولید – تینرها – رنگ – چسب – لوازم آرایشی – پارچه و…میباشد استون با توجه به ویژگی های منحصر به فرد خود کاربرد های گسترده ای در صنعت و مصارف دیگر دارد. یک سوم مقادیر تولید شده این ماده به عنوان حلال و لکه بر (پاک کننده) در ترکیبات آلی استفاده می شود. این در حالیست که یک چهارم کل ماده تولیدی در مواد سازنده متیل، متاکریلات اسید، متیل متاکریلات (MMA)  مانند استون سیانوهیدرین استفاده می شود. این مواد در مراحل بعدی برای تولید محصولات اکریلیک (PMMA) مانند ورقه های اکریلیکی استفاده می شوند.

استون به طور کلی به عنوان حلال در فرمولاسیون مواد زیر استفاده می شود:

پلی اکریلات ها

صنایع الکتریکی

اکریلیک و رنگ ها

چسب و واکس ها

رنگ برای عصاره گیری

کفپوش های براق کننده

جوهرهای چاپ در پرینترها

رزین الکل های نیترو سلولز

مواد دارویی و لوازم آرایشی

حمل کننده استيلن سيلندرها

گریس ها، چربی ها و روغن ها

صنایع سیمان و بی دود کردن پودرها

رزین های آلکیدی و پلی وینیل استات

صنعت رزین های طبیعی و مصنوعی

چربی گیری فلزات پیش از رنگ آمیزی

پوشش های سطوح مواد شوینده، تمیز کننده و تینر ها

این ماده همچنین در تولید حلال های دیگر اعم از متیل ایزوبوتیل کتون و متیل ایزوبوتیل الکل کاربرد دارد. از حلال های وابسته به این ماده می توان به آب، اتانول، تولوئن و ایزو پروپانول اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *